Поиск по этому блогу

среда, 13 мая 2020 г.


День слов'янської писемності й культури. Це свято відзначається щорічно 24 травня, саме в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, що заклали основу слов'янської писемності. Праці цих великих просвітителів стали спільним надбанням усіх слов'ян. 

При бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка працює гурток "Юні екскурсоводи ",
члени якого прийняли участь у конференції до Дня слов’янської писемності й культури з своїми роботами :
«Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка – духовний храм культури"
Тож надаємо слово нашим екскурсоводам :
Гарбуз Аліна учениця 8 - А класу, Краматорського НВК (ЗОШ №32 – ДНЗ,)
Керівник:Мірошниченко Людмила Леонідівна, керівник гуртка
Донецького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді.
Сучасна бібліотека – це не лише сховище для книг, а й своєрідний електронний архів, місце, де можна отримати доступ до інформації як на традиційних носіях, так і в електронному вигляді. Бібліотека - місце зустрічей та спілкування громадян селища, представників різних громадських, політичних та суспільних організацій і товариств. Публічна бібліотека сімейного читання є осередком домашнього затишку.
 На базі бібліотеки працюють гуртки, проводяться різноманітні тематичні заходи: зустрічі з місцевими поетами, краєзнавцями, видатними людьми. З учнями НВК №32 проводяться тематичні свята, обряди,  для них  створено  кіноклуб  медіа просвіти. Учні молодших класів активно приймають участь у об’єднанні «Територія творчого  розвитку Маячка» - мультифункціональний культурний простір для розвитку дітей та підлітків, який має на меті залучити і об’єднати усіх активних і творчих   мешканців селища. Необхідну інформацію для дослідження ми отримує саме в бібліотеці, оскільки вона є «інтелектуальним посередником» між людиною та інформацією. Значення і роль інформації полягає в тому, що, по-перше, без неї неможливе проведення жодного наукового дослідження; по-друге, всяка інформація має здатність швидко старіти, тому необхідне її постійне оновлення.
Актуальність теми цього дослідження полягає у тому, щоб поглибити знання дітей з історії створення та розвитку бібліотек на початку ХХ-го століття у нашій краматорщині, виховувати у них почуття гордості за свою маленьку батьківщину - Шабельківку; розвивати спостережливість, бережне відношення до книжок та стимулювати їх до самостійної роботи у бібліотеці.
Предметом дослідження є селищна бібліотека філія ім. Т.Г.Шевченко.
Відомо, що для кожної людини наймиліший той край, де вона народилася, живе. І той чарівний край зветься Батьківщиною. Наш гурток «Юні екскурсоводи» займається на базі селищної бібліотеки філії ім. Т.Г.Шевченко вже другий рік.
Нашому мальовничому селищу Шабельківка виповнилося 260 років. У будівлі старої школи (1915 року будівництва) є чудова бібліотека , у цьому році бібліотеці виповнюється 111 років, давайте зазирнемо в минуле - історію розвитку бібліотечної справи у місті Краматорськ та нашому селищі Шабельківка.
Бібліотека в Шабельківці була створена на початку XX століття і по статусу вона була народною, але була і бібліотека при Краматорському заводі металургійної спільноти.
Згідно звіту Ізюмського повіту земської управи до 1 січня 1907 року народні бібліотеки були відкриті у 41 населенні нашого повіту. Серед цих поселень згадувався і Краматорськ Білянської волості. Краматорська бібліотека була відкрита при допомозі Харківського комітету грамотності. В документах за 1906 рік ця бібліотека була віднесена до розряду «Народної», але потім її виключили, оскільки вона виявилася бібліотекою приватною бо відкрита вона була лише для робітників металургійного заводу. Окрім цих двох перших народних бібліотек у Краматорську і Слов’янську в інших населених пунктах Ізюмського повіту теж знаходились бібліотеки, які відчинялись земствам і фінансувались за їх рахунок, або працювали на благодійних засадах. В звіті земської управи за 1906 рік назначувалось, що більша частина бібліотек знаходиться при школах, деякі при сільських правліннях і приватних будинках відведених даром. Завідуючими бібліотек, як правило були вчителі початкових класів отримуючи за додаткову працю 20-30 рублів. Виключенням була бібліотека у Краматорську, в якій приймає участь металургійний завод і завідуючому платиться заробітна плата 60 рублів. В деяких населених пунктах бібліотеки не працювали, бо не було завідуючих. Згідно отриманим фактам у 1906 році у Ізюмській волості налічувалося 28 бібліотек. Середня читацька аудиторія складала 125 чоловік. Книжковий фонд у більшості бібліотек досягав 700-10000 назв книжок, а в самих «бідних» бібліотеках 400.
До початку 1907 року бібліотеки у Шабельківці не значилось. За свідченням видатного краєзнавця директора НВК №32 Віталія Андрійовича Бабкіна підтвердилось, що бібліотека в селі Шабельківці Білянської волості була відкрита у 1909 році.
Першою завідуючою Шабельківської народної бібліотеки була вчителька місцевої школи Феодосія Антонівна Івченко. В Шабельківській земській початковій школі вона працювала з 4 листопада 1909 року. Завідуючою вона стала 1 вересня 1909. До кінця року книжковий фонд налічував лише 308 книг, у бібліотеку записалось 58 читачів, яка була при школі. Видача книжок відбувалася 203 рази за 37 прийомних днів. Наступного року бібліотека працювала лише 54 дні.
В 1910 році фонд бібліотеки збільшився на 128 книг і складав 436. Бібліотека не мала свого приміщення та читального залу. Завідуюча отримувала зарплатню 36 рублів за рік.
Чому бібліотека працювала так мало днів у році, це пояснюється Правилами народних бібліотек, вибрані Харківським губернським земством? Згідно цьому документу бібліотеки повинні були вести прийом читачів з 1 вересня по 1 травня, тобто весь навчальний рік, у всі дні крім великих свят. При цьому доступ до книг міг бути гарантований не менше 200 днів. Але в житті все було по іншому.
Ще у 1908 році земська управа відзначила падіння книговидачі у зв’язку з тим, що чотири роки не поповнювався бібліотечний фонд книгами, а всі книги вже були прочитані або не мали попиту. Мала кількість книг мабуть була головною проблемою в Шабельківській бібліотеці.
В 1913 році бібліотека знаходилася «на квартирі у вчителя». За роботу бібліотекаря Феодосія Антонівна отримувала 50 рублів.
До початку першої світової війни бібліотека в селі Шабельківці залишалась єдиною народною бібліотекою на всю Білянську волость. У 1913 році в у Білянській волості нараховувалося 12204людини. На одну книжку приходилось по 43 людини. Цікаво, яким цей показник є сьогодні у Краматорську?
У 1914 році книжковий фонд бібліотеки складав вже 654 книги. Прийшовши до бібліотеки читачі мали змогу ознайомитися з періодичними виданнями: для них була оформлена підписка на газету «Южний край» та журнал «Хлібороб». Такий прогрес пояснювався благодійним фондом з боку Миколаївської церкви села Шабельківка. У цьому ж році завідуючою бібліотеки назначили Ксенію Олександрівну Кирилову. В неї була середня єпархіальна освіта. Працювати вчителем земської школи вона почала 11 вересня 1914 року. При Ксенії Кирилівні бібліотека змінила адресу для неї виділили приміщення в будівлі Кредитного Товариства.
Ксенія Кирилівна була дочкою священика Миколаївської церкви села Шабельківка Олександра Григоровича Кирилова. Народилася вона в селі Шабельківка у 1890 році.
У 1952 році в селищі Шабельківка була відкрита бібліотека в приміщенні старої селищної Ради.
Перший завідуючий бібліотекою був - Куценко Олексій Олексійович.
Куценко Олексій Олексійович народився у 1917 році в с. Марїно Котеленського району, Полтавської області. Закінчив 7 класів місцевої школи. Працював у колгоспі.       
У 1936 році поступив вчитись на робочий факультет. В 1937 році він навчався в Харківському Бібліотечному інституті. Диплом захищав коли вже почалася війна. Після війни довгий час керував бібліотекою в селищі Шабельківка з (1952 -1977) роки.  
Із спогадів Фендрікової Любові Володимирівни (Кравченко) місцева поетеса -  рік народження 30 березня, 1940 року. Бібліотека, як і клуб, була осередком культури в той час з (1953 -1968 роки).У бібліотеці часто проходили різні вікторини, зустрічі,конкурси. Завідуючий нам часто пропонував цікаві книжки, а потім ми ділилися з ним про прочитане. Пам’ятаю була вікторина присвячена музиці «Що ти знаєш про класичну музику». Нам роздали десь з 30 білетів по класичній музиці ми довго готувалися, на цьому вечорі я отримала перше місце за кількість правильних відповідей. Мене нагородили книгою «Про Луначарського». Активними читачами у бібліотеці були: Скряга А.Г., В.М. Філь, Шура Довбня, Георгій Садовий.
Із спогадів місцевої жительки Шабельківки Іванової Ірини Іванівни рік народження 1935, 27 листопада. Перед війною клуб знаходився на місці теперішньої сільради. Будівля була невелика, кінозал та сцена.
 У будівлі був маленький читальний зал, маленький кінотеатр та вже стаціонарна рубка кіно, була і каса у якій продавали білети у кіно. Після завершення будівництва нової школи 17 жовтня 1958 року бібліотека перемістилася в приміщення старої школи, де вона зараз і працює.
Штат сучасної шабельківської бібліотеки складається з двох досвідчених фахівців працівників та завідуючої бібліотекою - Садової Світлани Іванівни. Цей колектив постійно перебуває у творчих пошуках, створюють відповідні умови читачам для їхнього кругозору та проведення повноцінного дозвілля.
Бібліотечний фонд нараховує більш ніж 45000 екземплярів книг.
Завдяки перемозі у 2010 році, у міжнародному конкурсі фонду IREX,отримала комп’ютери і підключились до мережі Інтернет, щоб користувачі бібліотеки, як діти так і дорослі кожного дня мали змогу приходити у бібліотеку за новими знаннями.
Бібліотека сьогодні є не тільки носієм інформації, а й своєрідним містком з минулого, оскільки зберігає безліч пам’яток нашої культури. Має місце також регулярний імпорт і експорт книг, що вимірюється десятками мільйонів примірників.
В результаті пошуково – дослідницької роботи ми встановили хронологічний порядок розвитку бібліотек та бібліотечної справи у нашому місті Краматорськ та рідному селищі Шабельківка. Зустрілися з першими читачами нової селищної бібліотеки, з яким ентузіазмом вони розповідали про години проведені у бібліотеці: диспути, конкурси, вікторини, зустрічі.
Джерела та література
1.     Україна. Закон. Закон України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" вiд 27.01.1995 № 32/95-ВР [Текст]//Голос України.-1995.-2 березня.-с.3
2.     Бабкин В. А. Моя  маленькая большая родина. – Краматорск : АПП,2001
3.     Бабкін  В.А. Моя велика родина. -  Краматорськ ,2018.- с. 81.
4.     В Шабельковской библиотеке обучают правилам безопасного поведения.// Краматорская правда.- 2008.№10.- 6 марта.
5.     «Интернет – это хорошо , но книги – вечные…»// Восточный проект.- 2018.-№30.-25 июля.
6.     История сел и городов УССР. Донецкая область.- К.: Главная редакция Украинской Советской єнциклопедии, 1976.- с. 433- 434.
7.     Книжкин  дом отметил юбилей// Восточный проект. – 2002.- №44.- 31 октября.
8.     Книжкина неделя на Шабельковке// Краматорская правда.- 2007.- №15.- 12 апреля.
9.     Коцаренко В.Ф. Время возвращать долги. Ч.1.// Краматорская правда.- 1991- 23 мая.
10. Мальовничий край// Краматорская правда.- 2003.- №11.- 11 февраля.
11. Наследие Ивана Шабельского// Краматорская правда.- 2003.-№49.- 2 октября.
12. На вічнім шляху до Шевченка // Краматорская  правда.- 2001.- №3.- 11 января.
13. Садовая С.И. Библиотека плюс школа //Краматорская правда .- 1997- №72.- 16 сентября.
















Комментариев нет:

Отправить комментарий