Поиск по этому блогу

среда, 9 февраля 2022 г.

 



Микола Олександрович Рибалко - поет краматорщини

Гурток «Юні екскурсоводи»,

Донецький обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді

Керівник: Людмила Мірошниченко,керівник гуртка «Юні екскурсоводи»

Мета статті: формування патріотичних почуттів та використання літературного краєзнавчого матеріалу в системі патріотичного виховання на прикладі життя та творчості краматорського поета М.О.Рибалко.

Актуальність статті. Зміни в  суспільстві викликали зміни  в соціальному замовленні  до освітніх закладів. В останні роки внаслідок кризових явищ у соціально-економічній, політичній і культурній сферах суспільного життя стався спад в процесі виховання підростаючого покоління. Велику тривогу викликає одне з ключових напрямів цієї діяльності, пов'язаний зі створенням умов для виховання і розвитку особистості громадянина і патріота У зв'язку з цим проблема патріотичного виховання стає однією з найактуальніших і вимагає нових підходів. Патріотизм - це найважливіша цінність, яка несе в собі не тільки соціальний, але і духовно-моральний, ідеологічний, культурний і військово-історичний компоненти.

Щоб по-справжньому любити рідний край, його слід добре знати, необхідно вивчати його історію, мову, культуру. У зв’язку з цим одним з пріоритетних напрямів патріотичного виховання молоді є використання краєзнавчого матеріалу. Саме використання матеріалів літературного краєзнавства має сприяти вихованню у молоді патріотизму, національної свідомості, високої моральності.       

Предметом дослідження є життя та творчість краматорського поета Миколи Олександровича Рибалко.    

Твори поета сприяють патріотичному вихованню молодого покоління. Та і все життя цієї мужньої людини  - приклад славного служіння Батьківщині. Микола Рибалко завжди жив життям своєї країни і свого народу. І як би ми з низин або висот нашого часу не ставилися до минулого, поет завжди щиро і чесно відображав його в своїх творах. Тематика віршів відомого поета Донбасу увібрала в себе багато складних проблем, що хвилюють людину, яка живе  в наш неспокійний час. У віршах М.Рибалка є все, чому слід вчитися молодому поколінню: доброта, мужність, відданість, чесність, любов, чуйність.

Є люди, чиє життя схоже на пісню. Чудовою мелодією звучить до болю натягнута струна. І коли вона рветься, запала раптом тиша здається приголомшуючою. Але такі люди не зникають безслідно, їх пісня продовжує жити у спадщині, залишеній нащадкам.

Наша земля дарує світові таланти, провідна зірка яких буде світити впродовж багатьох віків. Сьогодні можна згадувати багатьох, хто народився на Донеччині, любив свій край і оспівував його. Нові імена співців ще прикрасять наш рідний обрій, але сьогодні хочу згадати видатного поета-земляка Миколу Олександровича Рибалко.

Живе на землі Донбасу пісня Миколи Рибалка. Поета і солдата. Ця людина належить до того легендарного покоління, яке знявши шкільну форму та ледве встигнувши зробити перші самостійні кроки у доросле життя, одягло гімнастерки. Війна вкрала у цих хлопців безтурботну юність, а доля разом з атестатом зрілості надала білет у безсмертя.

Дитинство і юність, проведені на Донеччині.

 В 1856 році поміщик Куп’янського уїзду відділив свого сина Оріхова Василя і дав йому у власність 7 селянських господарств та землю, які оселилися вздовж Кудлінської балки, село назвали Орєхово-Василівка, де і

народився Микола Олександрович Рибалко 14 лютого 1922 року в селі Орєхово-Василівка Миньківської сільської ради Бахмутського району Донецької області. Початкову освіту розпочав здобувати у Миньківській школі – тут провчився перших три роки. Пізніше сам згадував про те, як ходив до школи з сукняною торбою через плечо. У тій торбинці – шкільні книги і зошити, шматок хліба або сухарець, грудочка цукру, покладені до торбинки дбайливими руками бабусі. У віршах знаходимо такі рядки: …Лохматый задиристый ветер, Потертый букварь за спиной. Озябшие руки и ноги, Иссеченный вьюгой большак. Дорога, дорога, дорога, Но твердый, настойчивый шаг. Однолітки поета згадували, що в дитинстві Микола був дитиною працьовитою – допомагав бабусі, батькам по домашньому господарству; кремезної статури і фізично розвинений, він заступався за слабших. Закінчив три класи початкової школи, а потім після переїзду батьків на роботу до Краматорська поселився і проживав в нашому індустріальному місті.

         У літні канікули, коли вже проживали у Краматорську, часто гостював у бабусі в Орєхово-Василівці. Відрізнявся ініціативністю, умінням згуртувати навколо себе хлопців та дівчат на добрі справи, був надійним і вірним товаришем. Батько, Олександр Андрійович, до переїзду працював постачальником. Мама, Марфа Кузьмівна, вела домашнє господарство, виховувала дітей. А їх було троє: старший – Олексій, який у роки війни пропав безвісти, середній – Микола, і молодша – Олександра. З дев’яти років Микола Рибалко проживає у Краматорську, сім’я поселилися у районі, Старе місто. У листопаді 1931 року, батьки принесли документи до місцевої середньої школи №1 з такою довідкою: «Микола Олександрович Рибалко вибув зі складу учнів 4 класу Миньківської семирічної школи Артемівського району у зв’язку з переїздом батьків». У шкільні роки пробує писати вірші.

Вагому роль саме у літературному розвитку учня Миколи Рибалка відіграла вчитель російської мови та літератури К.Ф.Гоппе. Катерина Федорівна не тільки майстерно викладала свій предмет, але й із знанням справи керувала роботою літературного гуртка, який почав відвідувати Микола Рибалко. У журналі обліку відвідування занять гуртка за 1937-1940 роки, який зберегла К.Ф.Гоппе, у Миколи не було жодного пропуску. Керівниця згадувала, що хлопець, залюблений у художнє слово, був активним учасником літературних вечорів, конкурсів. Однокласник Рибалки Олексій Пронін повідомив, що Микола, будучи учнем 8 класу (а було це у 1937 р.), став переможцем шкільного літературного конкурсу, присвяченого творчості письменника нелегкої долі Миколи Островського [1, с.317]. Для допитливого хлопця життя цього письменника, його доля були зразком мужності і сили волі. Дивом уціліли рядки з конкурсної роботи учня-восьмикласника Миколи Рибалка приводить у своїй книзі «Золото у кожного в душі» Василь Терещенко: «Прямо з книжних сторінок Микола Островський увійшов у моє життя і оселився в ньому назавжди, як своя і дуже потрібна людина. Він полонив мене романтикою відгримівших боїв і величчю свого подвигу». Згодом ми дізнаємося, що доля буде немилосердною до самого Миколи Рибалка – на полях великої битви він втратить зір. І саме приклад того, як треба переборювати труднощі, цінувати життя, дав тодішньому школяреві його старший тезка – Микола Островський.

Дозволимо навести ще одні спогади про літературні здібності школяра Миколи Рибалка, що їх подає Віталій Бабкін у книзі «100 самых известных имён Краматорска». «Слушай, друг, – сказал лауреату школьного конкурса 8 его тёзка – капитан футбольной команды Николай Добронравов. – Напиши стихотворение, чтобы в газете напечатали. А на гонорар купим мяч». Долго упрашивать юного поэта не пришлось. Правда, стихи были напечатаны за подписью Николая Добронравова, которому пришла в голову счастливая идея – так решили ребята. И Рыбалко был полностью согласен с ним, ведь речь шла не о славе – о настоящем кожаном мяче, о товариществе» [1, с.317].

З дитячих років місто Краматорськ стало йому рідним на все життя: Здесь я рос, здесь увидел воочию Землю в росах и свет букваря. Здесь легла на спецовку рабочую Первой плавки моей заря…  

У 1940 році М.О.Рибалко закінчив СШ № 1 м. Краматорська. Трудову біографію розпочав на новобудові, вступає на заочне відділення філологічного факультету Дніпропетровського університету. Вступний іспит з української мови та літератури – твір на тему «Радянські льотчики – горді соколи країни соціалізму» – він написав віршами й отримав оцінку «відмінно».

З перших днів війни М. Рибалко був направлений в Барнаульське військово-мінометне училище. У червні 1941-го молодий лейтенант прийняв перший бій під Воронежем, був поранений, тут одержав першу нагороду - орден Червоної Зірки. Протитанкова батарея під його командуванням брала участь в найбільшій танковій битві під Прохорівкою. З визвольними боями у складі 38-ої армії Микола Олександрович пройшов всю Украйну - від Сум до Львова. За форсування Дніпра - удостоєний ордена Червоного Прапора, за бій під Бродами - орденом Червоної Зірки.    

У тяжких, кровопролитних боях на Одерському плацдармі в лютому 1945 року капітан Рибалко втратив зір. Вибух, вогонь і раптом настала темрява серед ясного дня. Все, як у відомому вірші «Я не слышал взрыва, я не видел той вспышки». Він теж не бачив тої «вспышки». А після неї вже не бачив нічого. І ніколи. Миколі Олександровичу було у той час лише 23 роки.

Після війни повернувся в місто Краматорськ. Перші вірші поет друкує в 1953 році в газеті «Краматорська правда», потім в «Літературній газеті». З 1954 року М.О. Рибалко - керівник міського літературного об'єднання.

Літературне об’єднання, яким довгі роки керував М. Рибалко, виховало немало талановитих людей. Він завжди щиро радів кожному новому віршу або оповіданню членів літоб’єднання: будівника Я.Олійника, машинобудівника М.Передерія, викладача Л.Ліньової, а також студентів машинобудівельного технікуму О. Плуталова та Б.Горба, учнів 9 класу М.Міщенка та І.Глазкової, електромонтажника В.Пікалова, столяра В.Іванющенка та ін. Заняття проводилися регулярно, щочетверга. У пекучих баталіях відшліфовувався кожний рядок нового твору (а їх за чергою читали всі), вироблялося розуміння призначення поезії, підхоплювалося нове в письменницькому світі. Головною рисою членів Краматорського літоб’єднання була висока вимогливість один до одного, до своїх творів: не провінційні посиденьки, а професійна робота, підхід до літературної діяльності як до святої справи.

Поет Микола Рибалко завжди був серед людей. Його запрошували в школи, трудові колективи, військові частини, і він із задоволенням туди йшов – почитати вірші, згадати воєнні роки, поділитися думками про пережите…

Державні відзнаки за літературну працю. Особливо пам’ятним для Миколи Рибалка був 1968 рік – рік 50-річчя комсомолу. До цього ювілею, який тоді в Радянському Союзі відмічався всенародно та на високому рівні, приурочили й вручення щорічної комсомольської премії ім. М.О.Островського. У постанові ЦК ЛКСМ України читаємо: «Присудити республіканську комсомольську премію імені М.Островського за 1968 рік в області літератури Рибалку Миколі Олександровичу, поету, за збірку віршів «Дорога на высоту».

 У березні 1985 року шанувальники творчості Миколи Рибалка, особливо тут, на Донеччині, у рідному Краматорську, з радістю зустріли повідомлення про відзначення поета-земляка найвищою державною нагородою в області літератури – Державною премією України ім. Т.Г.Шевченка. У скупих офіційних рядках державної постанови сказано: «Центральний Комітет Компартії України і Рада Міністрів Української РСР, розглянувши подання Комітету по Державних преміях Української РСР імені Т.Г.Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва і архітектури при Раді Міністрів УРСР, постановляють присудити Державні премії 1985 року: У галузі літератури: Іваничуку Роману Івановичу – за романи «Вода з каменю», «Четвертий вимір»; Рибалку Миколі Олександровичу – за збірку поезій «Незакатная звезда» та нові вірші в періодичній пресі»

До бойових нагород додалися й такі відзнаки за літературну працю: ордени Жовтневої революції (1971), Дружби народів (1982), медалі. Поет був Почесним громадянином міста Краматорська.    

Живе на землі Донбасу пісня Миколи Рибалка. Поета і солдата. Ця людина належить до того легендарного покоління, яке знявши шкільну форму та ледве встигнувши зробити перші самостійні кроки у доросле життя, одягло гімнастерки. Війна вкрала у цих хлопців безтурботну юність, а доля разом з атестатом зрілості надала білет у безсмертя.

Пісня Олександра Білаша на вірші М. О. Рибалко «Я жив в такі часи» стала лауреатом Всесоюзного телеконкурсу «Пісня-75».

Оспівав поет у віршах і своє рідне місто Краматорськ: «На улице Мира», «Я живу на проспекте Ленина», «У нас на Дворцовой» та інші. Вірш «Мой город» побудований на діалозі – автор веде розмову з людьми, які не бували у Краматорську, але чули про нього багато хорошого: там роблять екскаватори, «умные станки», там проживають талановиті та щедрі душею 55 трударі, які в метал вкладають «звонкие сердца», «стоят они на линии огня». Поряд з ними трудиться і поет, він ділить з ними «трудности и славу //В кипенье цеха, у Донца реки…»,

На батьківщині поета, директор Міньківської школи, де вчився Микола Рибалка, Шарудило Лідія Єгорівна зв’язалась зі скульптором з міста Донецька Гонтарем і замовила погруддя поета. Ідея отримала схвалення.

Кошти виділило керівництво колгоспу імені Леніна, частину суми зібрала громада села.

Відкриття бюсту відбулось на урочистій лінійці 14 лютого 1990 року, в день народження М.О. Рибалка. Сам поет не зміг бути присутнім, але прийшли друзі його дитячих років: Паровишник І.П., Галик І.І., двоюрідні племінники, що мешкали в селі. Звучали поетичні рядки та пісні на слова Миколи Олександровича.    

За ініціативою Терещенка Василя Тимофійовича, який багато уваги приділяв поверненню імен на літературну карту Артемівщини, 4 травня 1992 року в школі відбулось велике літературне свято «Пам’ять». Найпочеснішим гостем на ньому був сам поет.

Сьомого травня 2003 року до Міньківки з’їхались гості з усіх шкіл району, міста Донецька, Краматорська, Артемівська, всі, хто любить і шанує творчість Миколи Олександровича. В цей день в бронзі та металі повернувся він на свою маленьку батьківщину. Лунали безсмертні рядки віршів, пісні на його слова.

Передивляючись зйомки цього пам’ятного дня, ми знову переживаємо хвилюючі хвилини свята.

В школі працює літературна вітальня. На уроках та в позакласний час звучать патріотичні рядки поета. Кожного року готується літературне свято районного масштабу. Традиційними стали конкурси юних поетів, в школі видаються збірки поетичних творів. Щороку на святкуванні Дня Перемоги звучать літературно – музичні композиції, в основу яких покладені рядки, в яких  оспівано ратні подвиги воїнів в тяжкі роки Другої світової. В них заклик - не забувати тих, хто ціною свого життя захистив людство від найстрашнішої війни, здобув світле майбутнє. Завжди будуть стояти на сторожі миру, як солдати, поезії Миколи Олександровича. Вони увібрали в себе силу духу донецької землі, непохитність і стійкість захисників Вітчизни. Тому і знаходить все нових і нових шанувальників талант цього надзвичайного Поета, Солдата, Людини.

Увічнення пам’яті Миколи Рибалка у місті Краматорську.

Пам’ять про талановитого поета живе у рідному місті. На його могилі споруджено обеліск, іменем М.Рибалка названі вулиця, літературне об’єднання при газеті «Краматорская правда»; на будинку по вулиці імені Василя Стуса (колишній Соціалістичній), 54, у Краматорську, де проживав поет з 1964 по 1995 роки, встановлено меморіальну дошку; філіал Центральної бібліотеки у мікрорайоні «Лазурний» носить ім’я Миколи Рибалка; його твори вивчаються в школах та вищих навчальних закладах, чи не у кожній школі Краматорська є куточки пам’яті поета-земляка. Багато зроблено по вшанування поета-земляка в ЗОШ №1, яку до війни закінчив М.Рибалко.

Помер поет Микола Рибалко 8 липня 1995 року. Поховано його у рідному Краматорську на центральній алеї цвинтаря по вулиці імені Дружби (колишня імені Леніна).

Микола Рибалко був і залишається зв’язківцем між історичними періодами нашого суспільства та поколіннями, яким випала різна доля: одним – захищати батьківщину від ворога-окупанта, їхнім нащадкам – жити у повоєнний час і зберігати мир. Його життєвий подвиг, правдива і хвилююча поезія потрібна сьогодні, вона буде, без сумніву, затребувана й нашими нащадками.

Життєвий шлях поета М.О.Рибалка – це життєва дорога одного з представників воєнного покоління. У сотні тисяч таких фронтовиків була подібна біографія: школа – студентська лава – фронт – повернення до мирної праці після перемоги над ворогом. І все ж у нашого земляка, краматорчанина М.О.Рибалка є свої особливості, відмінні від інших, що витікають з його біографії: він повернувся з фронту інвалідом першої групи і, не зважаючи на це, знайшов у собі сили знайти своє місце у суспільстві. Не маючи зору, він професійно удосконалював себе у літературній творчості, досяг визначних висот у поезії: світ побачили 25 поетичних збірок М.Рибалка, а його невтомна праця заслужено відмічена – він став лауреатом найвищої відзнаки України – Державної премії імені Т.Г.Шевченка.  

Можна тільки дивуватися тому, звідки Микола Олександрович черпав сили, але він завжди знаходив спосіб допомогти оточуючим.  В  першу  чергу - словом. У нього був великий дар Учителя, який здатен донести до своїх учнів саме головне: любов до життя і рідної землі, віру в себе. А ще - глибинну правду про те, як стати Людиною. Він знав її, бо сам завжди і всюди залишався Людиною.















 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Бабкин В. 100 самых известных имён Краматорска. – Краматорск: Изд-во ЗАО «Тираж-51», 2008. – С.317-321

2. Бочко В. Встреча с поэтом //Машиностроитель. – 1976. – 2 июля. 3. Вовенко В. Хватит в сердце светлого огня //Донбасс. – 2007. – 14 февраля. - №30. – С.15

 4. Волошина Н. Тернистый путь воина-поэта //Технополис. – 2007. - №7. – С.20

5. Волошко Е. Біль і пам’ять //Літературна Україна. – 1983. – 3 лютого.

 6. Гончаров Н. Он и сегодня в строю //Рыбалко Н. Равнение на знамя. – М.: Воен. изд-во Министерства обороны СССР, 1966. – С. 3–5.

7. Гончаров Н. Поэзия мужества //Рыбалко Н. Цветы и порох: Стихи. – Донецк: Донецкое книжн. изд-во, 1963. – С.5 -11.

8. Гузевич Л. Здоровья и сил Вам на долгие годы //Краматорская правда. – 1995. – 6 мая.

9. «До тебе я звертаюся, пам’ять…»: Поет Микола Рибалко удостоєний премії ім. Т.Г.Шевченка //Радянська Донеччина. – 1985. – 10 березня.

10.Доценко Л. Слово фронтовика: (Встреча с Н.А.Рыбалко) //Краматорская правда. – 1980. – 15 ноября.

 11.Зайцев Н. Стихи равняются на знамя //Комсомолец Донбасса. – 1976. – 21 июля.

 12.Замковой В.П. Артемовский литературный цех. – Артемовск, 1993.

 13.Кириндясов Г. Баллады о поэте //Краматорская правда. – 1982. – 2 марта.

14.Кириндясов Г. С народом и для народа: Интервью с делегатом VIII съезда писателей УССР Н.А.Рыбалко //Краматорская правда. – 1981. – 23 апреля.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий