Поиск по этому блогу

пятница, 16 сентября 2016 г.

Ложка - родинний оберіг
З нагоди святкування 25-ї річниці Дня Незалежності України, в рамках місячника «Україна моя, Україна,квітни, вільна Україна!» в бібліотеці ім. Т. Шевченка м. Краматорська відбулося незвичайне народознавче свято, присвячене ложці як родинному оберегу. Захід був проведений для дітей, батьків та всіх читачів бібліотеки. Гостями свята були селищний голова Бабакова Світлана Леонідівна, вона привітала присутніх з святом, подарувала солодощі до святкового столу. Директор будинку культури селища Герасименко Наталія Михайлівна розповіла дітям про деревяні ложки, привезені давно її мамою з Закарпаття, а художній керівник Яковлева Людмила Вікторівна познайомила з цікавою інформацією про іменні ложки . Бібліотекар дитячого відділення бібліотеки Коваленко Світлана Михайлівна розповіла дітям про історію, народні традиції, пов’язані з ложкою. Цей дивний за своєю формою і просто необхідний за призначенням предмет увійшов до вжитку українців дуже давно. Так, наприклад, у Центральній Україні й досі вірять, що до перевернутої ложки чіпляються злидні, тому її не можна залишати у такому
вигляді. Цікавий факт: у латвійському Музеї чортів зберігається робота українського скульптора М.Вакуленка "Злидні". Це ложка, яку обсіли іграшкові бісенята.
. А якщо людина помирала, то ложка ставала своєрідним медіумом для спілкування з душею померлого. Ложку часто використовували у ворожіннях. І досі в українських сім'ях спостерігаємо прикмету: ложка падає зі столу — господарі чекають на якогось прибульця (як правило, жінку).
Існує повір'я,що дівчатам і молодицям не можна шкребти горщик ложкою — свекруха буде "скребти голову". Перемивати ложки треба обережно, не цокотіти, щоб не було злого людського поговору. Не можна залишати ложки на ніч у горщику — нечистий буде бавитися. Не можна стукати ложкою об чашку — це до сварки.
У весільному обряді молоді їдять кашу однією ложкою. Ложка символізує поєднання двох осіб в одне тіло, тоді як уся трапеза спрямована на об'єднання двох родів.
Згадали і прислів'я та приказки про ложку:" Дали ложку, то дадуть і юшку","Ложка дьогтю зіпсує бочку меду","Один із сошкою, семеро з ложкою".
З задоволенням діти переглянули мультфільм «Чарівна ложка», відео виступу ложкарів, здійснили віртуальну подорож до музею ложки. До уваги присутніх була створена експозиція з різноманітних за призначенням ложок «Дивосвіт ложки»
Традиція робити з ложок ляльки пов'язана з тим, що у найдавніші часи іграшок не було, і тому люди робили їх самі, використовуючи підручні матеріали. Майстер-клас по виготовленню ляльки з ложки, проведений бібліотекарем, пройшов з цікавістю. Закінчилося свято чаюванням.
Мета свята – надихнути дітей до пізнання нових, цікавих знань про повсякденний предмет – ложку була досягнута.
https://www.facebook.com/biblfilschevchenka/photos/pcb.1808815829350071/1808810029350651/?type=3

Комментариев нет:

Отправить комментарий