Поиск по этому блогу

пятница, 27 февраля 2026 г.

Тренінг на тему:  «СТОП- Булінг»

 

Мета: ознайомити учнів з поняттям, формами та структурою булінгу; виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; формувати навики відповідальної та безпечної поведінки, профілактику насилля в шкільному середовищі

 

Хід заняття:

1.    Вправа «Привітання»

Знайомство з учасниками групи, налаштування на сприйняття нового  матеріалу.

Вчитель пропонує назвати своє ім’я та закінчити вислів: «Я є подарунком в цьому світі тому що…»

2.    Вправа "АРКУШ ПАПЕРУ"(5 хв.)

Ведучий пропонує дітям зіжмакати аркуш паперу, а потім спробувати повернути його до початкового стану, тобто, щоб аркуш паперу став знову гладеньким та рівненьким.

Запитання для обговорення

·       Чи може папір стати знову ідеально гладеньким?

·       А що відбувається з людиною коли вона чує образливі слова? Чи можна відновити емоційне ставлення людини до кривдника сказавши «пробач».

Підсумок: образити людину легко, а повернути довіру довготривалий процес.

3.    Повідомлення теми заняття, вступне слово вчителя  (3 хв.)

Мета: повідомлення теми заняття, установка на роботу.

Доброго дня діти. Сьогодні ми з вами тут для того, щоб обговорити важливу тему - тему боулінгу,насильства та жорстокості серед учнів.

            Кожному з нас, хоча б раз у житті доводилося зіткнутися з насильством. Воно могло застосовуватися проти вас самих, ви могли бути свідком, або самі ставали тими, хто ображає. Ми поговоримо про насильство та жорстокість, які направлені на одну дитину. Це явище називають булінгом. Сьогодні ми спробуємо зрозуміти почуття жертви булінгу, та поведінку агресора. І найголовніше, разом знайдемо шляхи допомоги постраждалій дитині та спробуємо убезпечити себе, щоб не зіграти одну з ролей у булінгу.

            Сподіваюся, вам буде цікаво та пізнавально і ви з користю проведете час.

4.     Мозковий штурм "Що таке булінг"(10 хв.)

Мета: ознайомити учнів з поняттям булінгу, соціальними ролями у булінгу та стилями їх поведінки.

Сьогодні серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми один до одного.

Останніми роками визнано поширення такого явища, як шкільний булінг. Ви запитаєте що це таке : булінг у перекладі з англійської - хуліганити, грубіянити, визначається, як утиск, цькування, дискримінація.(слайд 2) Форма психічного насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичної розправи тощо . Це тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або дітей. Це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском.

Причин булінгу — безліч. А тим, кого булять, може виявитися кожен, хто не вписався у рамки того чи іншого колективу. Існують

            4 головні компоненти булінгу (слайд 3)

- агресивна і негативна поведінка;

- здійснюється регулярно;

- відбувається у відносинах, учасники яких мають неоднакову владу;

- така поведінка є навмисною.

            Соціальна структура булінгу (слайд 4)

        переслідувач (кривдник, агресор); якщо це хлопчики, вони зазвичай фізично сильніші за інших;виділяються зовнішністю, манерою поведінки, одягом;вони часто зухвалі та агресивні в ставленні до дітей та дорослих;не дуже гарно вчаться;мають досить велике коло друзів або однодумців та ін.

        постраждала дитина (жертва); діти, які не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків; невпевнені в собі діти, замкнуті, мовчазні; діти, які мають руде волосся, повні чи худі;діти, які уникають певних місць у школі (наприклад, на перерві сидять у класі);діти, які часто не мають ні одного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками.

        спостерігач. діти з кола кривдника;днокласники; випадкові учні або ін..

            Зараз ми можемо пригадати, що можливо кожен з нас мав якусь свою роль у булінгу. Наприклад був спостерігачем, але при цьому не задумувався, що є безпосереднім його учасником.

Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Їх жертви зазнають чимало страждань. Це і зниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство та інші.

Отже, як бачимо явище булінгу є поширеним, але в наших силах його зупинити і не лишатися осторонь. Адже слід пам'ятати, що сьогодні ти - спостерігач, а завтра - жертва.

 

Запитання  -  «чи помічали ви прояви булінгу  у шкільному колективі».

Заслуховування відповідей учнів.

Відео про відповідальність (ТСН)

5.    . Вправа "Чому так стається"(10 хв.)

Мета:  зʼясувати причини поведінки учасників булінгу.

Зараз кожен з вас вибере у мене картку. З іншої сторони там є зображення, Картки відкриваєте за моєю командою. Прошу обʼєднатись у групи за малюнками, які є на картках. Дякую. А тепер, як ви думаєте, що означає "стріла?" (агресор), "око" (спостерігач), "мішень" (жертва). Ви мимоволі отримали ролі. А зараз кожна група буде мати своє завдання.

            Група "агресорів" спробує написати причини, які спонукають кривдника себе так поводити.

            Група "жертв" спробує написати причини, чому діти стають легкими мішенями для кривдників.

            Група "спостерігачів" пише причини, чому спостерігачі часто не вмішуються у процес булінгу.

Обговорення.

Вправа «Міф чи реальність»

Дітям пропонується прослухати факти про насильство та виявити, що являється правдою, а що ні :

Насильство має і позитивні сторони (НІ);

·        Використання нецензурних слів дитиною по відношенню до іншої є проявом насильства (Так).

·        Насильство – це коли видно сліди на тілі жертви (Так).

·        Б’ють заслужено (НІ).

·        У школі найбільш розповсюджене психологічне насилля, використання нецензурних слів однієї дитини по відношенню до іншої (ТАК).

·        Дитина, яка потерпає від насильства повинна мовчати про це (НІ).

·        Хлопці схильні до проявів насильства більше, ніж дівчата (ТАК).

·        Насильство карається законом України (Так).

·        Насильство – це ознака мужності дитини у школі (НІ).                

·        Розповідати, про те, що над Вам були здійснені насильницькі дії – це ознака слабкості дитини (НІ).        

·        Насильство – це злочин (Так).

·        Міліція повинна втручатися у вирішення проблеми насильства (Так).

·        Треба мовчати коли потерпаєш від насильства, булінгу (Ні)

·        Знущання, бойкот, ігнорування – це насильство(ТАК) (ПСИХОЛОГІЧНЕ)

·        Кривдником, агресором  може бути лише дорослий (Ні)

·        Булінг – це тривалий процес свідомого, жорстокого ставлення з боку дитини або групи дітей до іншої людини або дітей (Так)

·        Дитина яка потерпає від булінг   завжди в радісному настої ( Ні)

·        Часто, дитина, яка вчинила булінг має переваги над своєю жертвою ( старша, фізично сильніша, у неї вищий авторитет у групі, класі (ТАК)

6.    Вправа "Я зможу допомогти"(10хв)

Мета: вироблення навичок безпечної поведінки у конкретній ситуації, пошук шляхів захисту у ситуації булінгу.

Ви залишаєтеся працювати у підгрупках. Кожна підгрупа отримає певну ситуацію, де здійснюється насильство. Ваше завдання полягає у тому, щоб допомогти жертві та знайти для неї шляхи захисту та безпечної поведінки. Допомогою вам можуть бути  рекомендації які ви побачите на екрані

 

Ситуація 1.

            Вона як завжди сиділа за партою, хоча всі її однолітки метушилися та галасували під час перерви. Світлана спостерігала щодня одну й ту саму картину: дівчатка весело сміються, жартують та кокетливо поглядають на хлопців. Звичайно, адже вони не носять цих потворних окулярів та брекетів на зубах. Через них вона терпіла стільки знущань та насмішок серед однокласників..! Тільки вдома вона могла насолодитися любов’ю та теплом, яке дарували їй її батьки.

            Порожній клас. За партою самотньо сидить Світлана. До неї підходять двоє дівчат. Це її однокласнці. Починають насміхатися з дівчинки: забирають окуляри, кидають на підлогу зошити та книжки, топчуть їх. Дівчинка починає плакати.

            І раптом…..СТОП!    

            Ситуація 2.

            Кожен ранок Максима починався з того, що він чув чергову сварку батька та матері. Так сталося і цього разу. Проспавши, він похапцем одягнувся і вибіг на вулицю. Снідати не хотілось, та й ні мама, ні тато не помітять, що його вже нема. Він звик. Адже давно його у сім’ї не помічали.

            До школи також не хотілося іти. Адже там старші хлопці знову почнуть знущатися з нього: чіпляти на спину образливі прізвиська, давати стусани, ставити підніжки. Було дуже важко, адже пожалітися було нікому…

            Школа. Продзвенів дзвінок на перерву. Із засмученим обличчям Максим вийшов з класу.

            В цей час до нього підійшли троє старшокласників. Почали знущатися, насміхатися. Один з них поплескав Максима по спині, причепивши листок з написом «Вдар мене». Хлопець про це не знав. Максима боляче штовхнули і він упав. Було дуже боляче. На очі навернулися сльози.

 І раптом………СТОП!    

            Ситуація 3.

            Колись Саша жив у щасливій та повноцінній сім’ї. Але після розлучення батьків мати була постійно зайнята. А він так хотів уваги та тепла. Адже він також важко переживав розлучення батьків, хоча і не показував цього. Через це він почав погано вчитися. Часто конфліктував з вчителями та дітьми.

            Цей день у школі не був винятком. Після уроку він побився з однокласником, нагрубив вчительці, яка зробила йому зауваження і як завжди прийшов на уроки не підготовленим. Однокласники Сашка незлюбили і часто насміхалися та глузували з нього, не приймали у спільну компанію. Але він не виказував свого болю через це. Насправді йому було страшно…

            Школа. Уроки давно закінчилися. Всі порозходилися. Сашкові не хотілося іти додому.

            Сашко одягає свою куртку. В цей час до нього підходять двоє старшокласників, пропонують цигарку. Сашко, спочатку вагається, але потім погоджується піти з ними закурити. Виходячи з гардеробу, старшокласники починають вимагати у хлопця гроші. Сашко пояснює, що у нього немає грошей. Хлопців це обурює і вони починають його бити.

            І раптом…….СТОП!     

Питання для обговорення:

1. Чи були труднощі при виконанні завдання? Якщо так, то вчому саме?

2. Які емоції чи переживання ви відчували до дітей, які опинилися у складних ситуаціях?

 

Рекомендації:

1. Зберігай спокій, дій хоробро та обійди ситуацію.

2. Стримуй гнів.

3. Говори спокійно і впевнено - дай агресору можливість зупинитися.

4. Звернися по допомогу до дорослого, якому довіряєш (це може бути вчитель, психолог чи соціальний педагог).

5. Повідом про булінг когось із дорослих анонімно.

6. Поговори про це з своїм братом, сестрою, знайомими.

7. Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!

8. Усунь провокативні фактори.

            ПАМʼЯТАЙТЕ!

• Ви маєте право відмовитися робити те, до чого вас примушують силою або образливими, злими словами.

• Ваша власність належить тільки вам.

• Ви маєте право на допомогу.

• Кожна дитина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов!

7.    Перегляд відеоролику про боулінг. «Хто може допомогти»

8.    Притча «Скільки важить сніжинка?»

Одного разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого голуба:

— Скільки важить одна сніжинка?

— Не більше, ніж нічого, — відповів він їй.

— Тоді я хочу розповісти тобі дуже цікаву історію, —

вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій гілці, й почався снігопад. Це ще не була віхола, й легкі сніжинки спокійно лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж нічого», впала на неї — гілка зламалася. — Після цього синичка злетіла, залишивши голуба у глибокій задумі.

Скільки важать наші слова? Часом ті слова, які «не важать» нічого, наші вчинки, які ми робимо, непомітні для нас самих, лягають великою образою й болем на інших. І під таким тягарем може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але кожен із нас завдавав образи іншим, навіть не зауважуючи цього.

Насправді слова, з якими ми звертаємося одне до одного, важать дуже багато: добрими, лагідними можна підняти людині настрій, зробити її щасливою, а злими і жорстокими — засмутити, образити, принизити і навіть убити. Про це потрібно пам’ятати під час спілкування і конфлікту, щоб не зіпсувати стосунків назавжди.

Я щиро вірю і повністю впевнена, що кожен з вас вживатиме такі слова, що підніматимуть настрій іншим, щоб будувати і не руйнувати. Адже те, що ми говоримо так чи інакше лишає слід у серці людини, якій ми це сказали. Наш клас – це маленька сім’я. Мені, та й вам, хотілося б, щоб у нашій сім’ї завжди панувало добро, взаємоповага, не було сварок, лихослів’я. А наш клас – це ще й частинка більшої сім’ї – нашої школи. Я переконана, що кожен із вас прагне, щоб наша школа стала територією Добра. Тому пам’ятайте правило, яке називають Золотим «Усе, що хочете аби робили вам люди, те робіть їм  і ви»

Пропоную вам взяти ось таку сніжинку до рук і передати товаришу, що сидить поруч зі словами «Ти найкращий, бо…»

9.    Підведення підсумків. (7 хв.)

Наше заняття підійшло до кінця. Що запам’яталось найбільше!

Дякуємо всім за участь.

 





четверг, 26 февраля 2026 г.

 

Нотатки модераторки для розуміння та користування ними в ході обговорення.

НАСИЛЬСТВО – ЦЕ НЕ ЗАВЖДИ БУЛІНГ!

КОНФЛІКТ – ЦЕ НЕ БУЛІНГ!

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному,

фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних

комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно

інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному

або фізичному здоров’ю потерпілого (Стаття 173-4 Кодексу України про адміністративні порушення).

ЮНІСЕФ визначає булінг (від анг. to bull – переслідувати) як небажану агресивну поведінку дітей

шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною чи групою дітей з метою

приниження, залякування та демонстрації сили.

Насильство – будь-які дії психологічного, фізичного, економічного, сексуального характеру, які

принижують гідність людини, порушують її права та завдають фізичної чи психологічної шкоди.

Конфлікт – зіткнення, боротьба протилежних поглядів, інтересів; відсутність згоди між двома чи

більше сторонами.

Кібербулінг – це знущання, приниження, агресивні напади, які здійснюються за допомогою різних

гаджетів (зокрема телефонів), з використанням інтернету, будь-яких електронних (цифрових)

технологій.

Булінг у школі – це агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей шкільного віку, що

систематично повторюється у відношенні до іншої дитини. Проявляється у приниженні, залякуванні та

демонстрації сили. Булінг викликає страх або тривогу, завдає фізичної чи психологічної шкоди, а також

виникає у ситуації, в якій існує реальний чи уявний дисбаланс сил.

Ознаки булінгу:

1. Участь трьох сторін: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.

2. Систематичність, повторюваність.

3. Негативний вплив на фізичне та психічне здоров’я всіх учасників.

4. Дисбаланс статусів кривдника і жертви, який може проявлятися у різному соціальному становищі,

фізичних, фізіологічних, фінансових можливостях, культурній, релігійній або расовій належності;

5. Упередженість і агресивність дій, спрямованих проти жертви.

ДОДАТОК 1

Форми булінгу:

1. Фізичний: штовхання, підніжки, зачіпання, плювання, стусани, ляпаси, щипання, щиглі, штовхання,

смикання за волосся, знущальні погладжування чи інші небажані дотики.

2. Психологічний: жарти, жести, що принижують, образливі рухи тіла, міміки, поширення образливих

чуток, бойкотування, ізоляція, ігнорування, погрози, підглядання, переслідування, залякування,

шантаж, підколи, обзивання, дражнилки, нецензурна лексика, образливі прізвиська, ярлики,

наклепи, неправдиві смішні історії, провокування принизливих ситуацій, уникання, виключення зі

спілкування.

3. Економічний: крадіжки, псування, пошкодження чи ховання одягу та інших особистих речей,

вимагання грошей.

4. Кібербулінг: пересилка небажаних фото, обзивання по телефону, знімання принизливого відео та

викладення в мережу Інтернет, переслідування через соцмережі.

Метою запобігання та протидії булінгу (цькуванню) є створення безпечного освітнього середовища,

що включає емоційно-психологічну та фізичну безпеку учасників освітнього процесу в закладі освіти.

Запобігання булінгу (цькуванню) – сукупність заходів, способів, методів профілактики булінгу

(цькування) в закладах освіти, спрямованих на попередження виникнення факторів ризику та/або

зменшення їх впливу;

Протидія булінгу (цькуванню) – сукупність заходів, способів, методів, спрямованих на відновлення

та нормалізацію психологічного клімату у колективі, з метою уникнення повторення випадку булінгу

(цькування) в закладі освіти.

Превентивні заходи:

• інформування усіх учасників освітнього процесу про суть булінгу, його причини, форми та

наслідки;

• формування в учасників освітнього процесу нетерпимого ставлення до насильницьких моделей

поведінки, усвідомлення булінгу (цькування) як порушення прав людини;

• заохочення всіх учасників освітнього процесу до активного сприяння запобіганню булінгу

(цькуванню);

• навчання ненасильницької поведінки в міжособистісних стосунках;

• розвиток емоційного інтелекту;

• формування та розвиток асертивної поведінки (здатності людини відстоювати свою точку зору, не

порушуючи прав іншої людини);

• формування комунікативної компетенції; сприяння розумінню та сприйняттю принципів

рівності та недискримінації, поваги до гідності людини, толерантності, соціальної справедливості,

доброчесності, вмінню втілювати їх у власні моделі поведінки;

• розвиток здатності попереджувати та розв’язувати конфлікти.

Психолого-педагогічна діяльність, спрямована на профілактику

і подолання булінгу ґрунтується на принципах:

• системності – урахування інтересів учнів та залучення всіх учасників освітнього процесу:

адміністрації, педагогів, учнів, батьків;

• персональної відповідальності дорослого – дорослий усвідомлює негативні наслідки булінгу і несе

відповідальність за вжиті заходи щодо попередження та протидії булінгу;

• чіткої позиції дорослих – дорослі чітко називають явище булінгу, а назвавши явище, вживають

заходів;

• послідовності і несуперечності – дії дорослих щодо попередження та протидії булінгу мають бути

не хаотичними, не точковими, а такими, які мають визначений алгоритм та взаємодоповнення.

Джерело: за матеріалами, які були підготовлені учасниками з допомогою команди Освітнього фесту

прав людини 2019, організатором якого є Освітній дім прав людини в Чернігові (упорядниця Мар’яна

Гевко).

Додатково також рекомендуємо переглянути відеозапис презентації Всеукраїнської кампанії Docudays

UA проти кібербулінгу

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ:

НАЦІОНАЛЬНА ДИТЯЧА «ГАРЯЧА» ЛІНІЯ

Професійні психологи і юристи Національної дитячої «гарячої» лінії допоможуть розібратися

зі складнощами й вирішити будь-яку твою проблему, у тому числі, пов’язану з цькуванням в онлайні.

Безкоштовний номер: 0 800 500 225 або короткий номер: 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних).

Лінія є анонімною та конфіденційною. Працює в будні з 12:00 до 16:00.

ПОЛІЦІЯ

Можна звернутися до поліції за номером 102 (цілодобово).

БЕЗПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА

Якщо потрібна правова допомога чи порада, звертайтеся до найближчого місцевого центру

чи бюро правової допомоги, дізнавшись контакти на сайті legalaid.gov.ua. Єдиний контакт-центр.

Можна зателефонувати та проконсультуватися у фахових юристів, як поводитися, щоб бути

в безпеці: 0 800 213 103.

Номер працює цілодобово — безкоштовно в межах України.

УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ

Не отримали потрібного тобі захисту?

На захисті ваших прав — Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Фейсбук-сторінка https://www.facebook.com/office.ombudsman.ua,

телефони: 8 800 501 720, (044) 253 7589

ОСВІТНІЙ ОБМУДСМЕН

Якщо ви учень чи студент, батьки здобувача освіти, вчитель чи викладач або інший учасник освітнього

процесу і ваші права порушили, зокрема, ви постраждали від кібербулінгу, Служба освітнього

омбудсмена допоможе їх захистити та надасть необхідну юридичну та психологічну підтримку.

Подати звернення щодо порушених прав можна на вебсайті https://eo.gov.ua/.

Facebook сторінка освітнього омбудсмена

https://www.facebook.com/Education.Ombudsman.Sergii.Gorbachov

УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСІНСЬКА СПІЛКА З ПРАВ ЛЮДИНИ

Docudays UA спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) пропонують

кваліфіковану юридичну допомогу дітям та/чи батькам дітей, які опинились у ситуації кібербулінгу.

Якщо ви страждаєте від постійних образ в Інтернеті; ваш акаунт зламали та поширили особисті дані;

чи ви наразилися на інші небезпеки в мережі — звертайтеся по правову допомогу.

ДОДАТОК 2

Телефони київської приймальні УГСПЛ: (044) 383 9519, 094 928 6519.

Працює в будні з 10:00 до 18:00.

Мешканці інших регіонів України за цими самими номерами можуть дізнатися адреси найближчих

до них приймалень УГСПЛ, куди можна звернутися по допомогу.

Джерело: за матеріалами Кампанії Docudays UA проти кібербулінгу.

Можна також спробувати скористатися чат-ботом «кіберпес», яке розробило Міністерство цифрової

трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки

України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України.

У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у випадку кібербулінгу.

Чат-бот у Telegram https://t.me/kiberpes_bot  і

Viber https://chats.viber.com/kiberpes

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

1. Конвенція про права дитини

2. Закон України «Про охорону дитинства»

3. Закон України  «Про освіту»

4. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу

(цькуванню)»

5. Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019  № 1646 «Деякі питання реагування на

випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

ДОДАТКОВО ДИВІТЬСЯ ЛИСТИ-РОЗ’ЯСНЕННЯ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

Лист МОН України 29.01.2019 №1/11-881 «Рекомендації для закладів освіти, педагогічних працівників

щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України

щодо протидії булінгу (цькуванню)»

Лист МОН України від 07.08.2018 №1/9-486  «Про деякі питання  організації в закладах освіти

виховної роботи щодо  безпеки й благополуччя дитини».

Теги: права дитини, людська гідність, булінг, кібербулінг, насильство.

.02.2026 року відбулося чергове засідання у 2026 році кіноклубу DOCUDAYS UA при бібліотеці ім.Т.Г. Шевченка Краматорської міської ради  в онлайн /форматі у рамках проекту Docudays UA   спільно з учасниками клубу «Шабельківчани», до Всесвітнього Дня  соціальної справедливості — перегляд документального фільму «Карла і Нордал» (режисери Режисер: Елізабет Аспелінраїна: Норвегіяiк виробництва: 2019)



#Docu_показ

#docuclub

#культура_на_часі

Перегляд фільму "Карла і Нордал"


Режисер: Елізабет Аспелін

Країна: Норвегія

Тема:

Права дитини

Права людини

Права людей з інвалідністю


 Карлі шість років, і у неї є старший брат на ім’я Нордал. Чому вона вважає його водночас старшим і молодшим? Зазираючи до світу Карли, ми бачимо, як вона справляється з тим, що має старшого брата з затримкою в розвитку. Режисерка спостерігає за своїми дітьми протягом зими, показуючи їхнє повсякденне життя, сповнене як складних ситуацій, так і сердечної любові.





среда, 25 февраля 2026 г.

 


#культура_на_часі

25 лютого відзначається День української жінки, також відомий як День українки, на честь народження видатної української письменниці та громадської діячки Лесі Українки, яка є символом незламності.

Свято вшановує силу, мудрість і невтомну працю українок, волонтерок, медиків, військових, а також видатних історичних постатей

 Українська історія — це не лише літописи про гетьманів та війни. Це також — і в першу чергу — історії жінок. Сильних, незалежних, вольових, розумних. Відомі жінки України відігравали ключову роль у становленні держави, культури, науки, освіти та боротьбі за свободу.

 ВИДАТНІ ЖІНКИ УКРАЇНИ

 Княгиня Ольга — перша жінка-правителька на Русі, яка не тільки зуміла утримати владу після загибелі чоловіка, а й провела масштабні адміністративні реформи. Вона вперше в історії розпочала активні дипломатичні стосунки з Візантією. Її візит до Константинополя та хрещення стали передумовами для майбутньої християнізації країни за Володимира Великого. Княгиня Ольга — приклад стратегічного мислення та далекоглядності в історії державотворення.

 Анна Ярославна — дочка великого київського князя Ярослава Мудрого, яка стала королевою Франції після шлюбу з Генріхом I. Її підпис на французьких королівських грамотах латинськими літерами та кирилицею — історичний доказ її освіченості та політичної ваги. Вона привезла до французького двору нову культуру, книги, візію справедливого правління. Анна була не лише символом дипломатичного союзу, а й уособленням високого інтелекту і ролі жінки у міжнародній політиці XI століття.

 Леся Українка — одна з найвидатніших постатей української літератури й культури. В умовах хвороби вона писала драми, поезію, публіцистику, які й сьогодні вражають силою думки й глибиною. Леся не тільки руйнувала уявлення про «слабку стать», а й створювала нову міфологію українського опору — інтелектуального, національного, духовного.

 Соломія Крушельницька — українська оперна співачка світового рівня, яку в Італії називали «найпрекраснішою і найрозумнішою». Вона виступала на найкращих сценах Європи й Америки. Її мистецтво було поєднанням бездоганної техніки, глибокого емоційного наповнення та культурного патріотизму — Крушельницька завжди підкреслювала своє українське походження й популяризувала українську музику за кордоном. Її життя — приклад того, як талант і принциповість можуть подолати кордони.

 Олена Теліга Не просто поетеса й страчена активістка, а яскравий приклад того, як жінки брали участь у національному русі не на другорядних ролях, а як лідерки думок. Теліга не боялася писати й говорити відверто про самосвідомість, честь і патріотизм у часи, коли за це розстрілювали. Її смерть у Бабиному Яру — символ спротиву тоталітаризмам обох таборів: і нацизму, і радянщини. Вона повернулась в окупований Київ у 1941 році свідомо, знаючи про ризик арешту.

 Ліна Костенко. Письменниця, яка стала прикладом для багатьох українців, а її вірші — натхненням. Все життя Ліна Костенко відстоювала свою точку зору поезією, не боялася репресій і завжди говорила, що думала про владу. Почесна професорка Києво-Могилянської академії, почесна докторка Львівського та Чернівецького університетів.

Юлія Паєвська - відома українська парамедикиня і засновниця добровольчого медичного підрозділу "Янголи Тайри", який врятував сотні поранених мирних жителів і військовослужбовців. Російські військові захопили Юлію Паєвську у полон у березні 2022, коли вона допомагала евакуювати мирних жителів з оточеного російськими військами Маріуполя.

 Українська правозахисниця Юлія Сачук очолює громадську організацію жінок з інвалідністю "Боротьба за права". Вона була серед тих, хто однією з перших кинувся допомагати людям з інвалідністю після початку вторгнення. Юлія Сачук цілодобово співпрацювала з міжнародними організаціями над планами евакуації, щоб врятувати життя тисяч українців з інвалідністю.

 Українська математикиня Марина Вязовська цього року стала другою жінкою в історії, яка виграла престижну медаль Філдса. Цю нагороду часто називають Нобелівською премією з математики й вручають кожні чотири роки. Марина Вязовська отримала нагороду за роботу над 400-літньою головоломкою й розв'язала задачу, як найефективніше упакувати сфери у восьмивимірному просторі.

 Попри постійні обстріли, лікарка Ірина Кондратова та її команда продовжували невтомно піклуватися про вагітних жінок, новонароджених та матерів у Харківському обласному перинатальному центрі. Вони облаштували пологову палату в підвалі лікарні та ризикували життям, щоб залишитися в реанімації з немовлятами, яких неможливо було евакуювати.

 "Госпітальєри" - волонтерська фельдшерська організація, що рятує життя на передовій. На чолі з Яною Зінкевич вони евакуюють людей з поля бою. Зінкевич стала медичною волонтеркою після закінчення школи, а у 2014 році на початку воєнних дій в Україні заснувала медичний батальйон. Вона особисто вивезла в безпечне місце 200 поранених солдатів. Її команда продовжує надавати першу медичну допомогу пораненим військовим і мирним жителям, проводить медичну підготовку, здійснила близько 6 тисяч евакуацій.

 Джамала. Неймовірно талановита співачка, яка володіє унікальним голосом. Джамала представляла Україну на 8 міжнародному конкурсі "Нова хвиля" 2009 року, а також 2016 року на "Євробаченні" і в обох здобула перемогу.

 Катерина Кухар. Прима-балерина Національного академічного театру опери та балету України імені Т. Г. Шевченка, Заслужена артистка України, Народна артистка України і телеведуча.

 Оксана Забужко. Українська письменниця, поетеса, есеїстка та інтелектуалка, твори якої перекладені багатьма мовами. Саме її роман "Польові дослідження з українського сексу" був першим бестселером незалежної України і дав старт українському книжковому ринку.

 Ада Роговцева. Акторка театру і кіно, а також володіє не однією високою національною нагородою: Шевченківською премією, званням "Народна артистка України", Державною премією України імені А. П. Довженка і звання "Герой України".

 Наталія Сумська. Акторка театру і кіно, телеведуча, лауреатка Шевченківської премії, Народна артистка України. Зіграла у понад 40 фільмах і 30 театральних постановках.

 Оксана Линів. Перша жінка — головна диригентка Опери і філармонічного оркестру в місті Грац в Австрії. Входить до трійки найкращих жінок-диригенток сучасності.

 Оксана Караванська. Дизайнерка, постійна учасниця українських тижнів prêt-a-pоrter і членкиня Українського синдикату моди, входить у трійку найкращих дизайнерів України.

 Оксана Караванська. Дизайнерка, постійна учасниця українських тижнів prêt-a-pоrter і членкиня Українського синдикату моди, входить у трійку найкращих дизайнерів України.

 Відомі жінки України XXI століття — це ті, хто не лише адаптується до нових реалій, а й активно їх формує. Вони в науці й армії, в парламенті й на сцені, в школах, де навчають дітей, і в шпиталях, де рятують життя.

 

Жінки в історії України — це не тінь великих подій, а їх серцевина. Наша задача сьогодні — не лише захоплюватися ними, а й підтримувати, згадувати та вчитися в них.